Ulaş Utku Bozdoğan: Kristal Doğal Taşlar ile Çakralarınızı Dengeleyin 1

Kristal Doğal Taşlar ile Çakralarınızı Dengeleyin

Kristal doğal taşlar ile şifa, çakraları dengelemenin en güzel yollarından biridir. Bu hayati güç merkezlerinin ruh halinizden alakalara kadar her şeyi etkilediği düşünülür, bu nedenle onları engellenmemiş ve istikrarda tutmak değerlidir.

Bu yazıda, çakraları dengelemek için kristalleri kullanmanın yedi ipucunu paylaşacağım sizlerle. Ayrıyeten şifa seanslarınızı geliştirmek için kristalleri yoga, meditasyon ve sesle nasıl birleştireceğinizi de anlatacağım.

Çakraları dengelemek neden değerlidir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Kristal Doğal Taşlar ile Çakralarınızı Dengeleyin 3

Yedi çakra, omurganın tabanından başa kadar bulunur. Ana organlara ve hudutlara karşılık gelirler, bu nedenle birçok insan bunların fizikî, zihinsel ve duygusal iyilikle temaslı olduğuna inanır.

Her çakra, güç ortalarında serbestçe aktığında tesirli bir halde fonksiyon görebilir. Lakin bir çakra bile istikrarsızsa, tüm çakralardaki akışı tesirler.

Kesilen bu güç akışının çeşitli olumsuz tesirleri olabilir. Yaygın semptomlar tasa, yorgunluk ve düşük benlik hürmetini içerir. İstikrarsız bir çakra, yaratıcılığınızı ve mutluluğunuzu da etkileyebilir.

Kristal şifa, bu sıkıntıları çözmenin süratli ve kolay bir yoludur. Kristaller yedi çakranın her birinin blokajını kaldırabilir ve uygun istikrarın yine sağlanmasını yapılandırır. 

Çakraları dengelemek için 7 ipucu

1. Her çakra için gerçek kristalleri seçin

Her çakranın bağlı bir rengi vardır. Örneğin kök çakra kırmızı, boğaz çakrası ise açık mavi ile ilişkilendirilir.

Belirli bir renkteki kristalleri seçerek, makul bir çakradaki blokajları yahut dengesizlikleri temizleyebilirsiniz. Bu, bilhassa hangi çakranın bloke olduğundan yahut bir sıkıntıya neden olduğundan şüpheleniyorsanız, kristal uygunlaştırmayı çok daha tesirli hale getirebilir.

Çakra şifası

İşte yedi çakrayla temaslı renklere ve her bir çakrayı dengelemek için en sevdiğim kristallere süratli bir genel bakış .

Kök Çakra (Kırmızı) – Kırmızı Jasper

Sakral Çakra (Turuncu) – Turuncu Kalsit

Solar Plexus Çakra (Sarı) – Sarı Sitrin

Kalp Çakrası (Yeşil/Pembe) – Pembe Kuvars

Boğaz Çakrası (Açık Mavi) – Lapis Lazuli

Üçüncü Göz (Çivit Mavisi/Mor) – Ametist

Taç (Beyaz/Mor) – Şeffaf Kuvars

Şifa seansı sırasında kullanılacak ‘yanlış’ kristal diye bir şey olmadığını unutmayın. Üstteki kıymetli taşlar, çakraları dengelerken başlamak için şahane bir güç yaratır. 

2. Çakrayı temizlemek için kristallerle meditasyon yapın

Kristallerle meditasyon, tüm çakraları dengelemenin en uygun yollarından biridir.

Bu usulü uygulamak için uzanın ve kök çakradan başlayarak yedi çakranın her birinin üzerine birer taş yerleştirin. Hangi kristalleri seçeceğinizden emin değilseniz, üstte listelediğim bedelli taşları kullanın.

Taşlar vücudunuzdayken en az 15 dakika nefes meditasyonu yapın. Her nefes verme sırasında her bir çakrayı temizlemeyi ve açmayı görselleştirmeye yardımcı olabilir. İşiniz bittiğinde, taçtan başlayarak taşları aksi sırayla çıkarın.

İpucu: Meditasyonunuz sırasında bir kristal kayarsa paniğe kapılmayın. Tekrar de tıpkı yararları sağlayacak kadar çakraya yakın olacaktır.

3. Gün boyunca çakra kristallerini üzerinizde bulundurun. 

Çakraları dengelemek için daha pasif bir formül istiyorsanız, gün boyunca kristal takmayı yahut yanınızda taşımayı düşünün.

Örneğin yedi çakra taşlı bir bileklik takabilirsiniz. Yahut cebinizde her bir taşı içeren küçük bir kese taşıyın.

Gün boyunca kristalleri güç alanınızın içinde tutarak güzelleştirici özelliklerinden faydalanacak ve çakraları istikrarda tutacaksınız.

4. Kristal terapiyi sesle birleştirin

Ulaş Utku Bozdoğan: Kristal Doğal Taşlar ile Çakralarınızı Dengeleyin 5

Bir çakra düzgünleştirme seansını geliştirmek için ses kullanılabilir. 

Mantranız 

Büyük ölçekte yedi nota vardır. Yedi çakranın her biri farklı bir nota ile rezonansa girer , bu nedenle blokajı kaldırmak yahut dengelemek istediğiniz çakra için uygun perdeyi seçin.

Taç Çakra – B

Üçüncü Göz Çakrası – A

Boğaz Çakrası – G

Kalp Çakrası – F

Solar Pleksus Çakra – E

Sakral Çakra – D

Kök Çakra – C

5. İstikrarlı çakraların nasıl hissettirdiğini anlayın

Çakraların pürüzü kaldırıldığında ve dengelendiğinde nasıl bir his olduğunu bilmek yararlıdır. İşte her çakra için kısa bir özet:

Kök – Topraklanmış, inançlı ve tabiatla iç içe.

Sakral – Yaratıcı, kendinden emin ve sevinç dolu.

Solar Pleksus – Yüksek benlik hürmeti ve bol ölçüde güç.

Kalp – Empatik, sevgi dolu ve iç ahenk duygusu.

Boğaz – Olağanüstü bir dinleyici ancak birebir vakitte içsel gerçeklerinizi de söyleyebiliyor.

Üçüncü Göz – Sezgisel ve hayatta net bir gaye.

Taç – Yüksek benliğiniz, gerçek maksadınız ve bir bütün olarak cihan ile temas kurabilme.

Bu bilgiyi, bir sıkıntıya neden olması olası olan çakradaki kristal şifanızı hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Örneğin, kaygılı ve dünyayla irtibatınız kopmuş hissediyorsanız, kök çakranızın arınmaya gereksinimi olabilir. Fakat diğerlerini dinlemekte zorlanıyorsanız yahut konuşmakta zorlanıyorsanız, sorunun kaynağı muhtemelen boğaz çakrasıdır.

6. Yoga uygulamanıza çakra kristalleri ekleyin

Matınızın etrafına yedi çakra kristali yerleştirerek yoga pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Bu, yoga seansınız sırasında çakralardaki dengesizlikleri gidermeye yardımcı olur.

Belirli pozlar ayrıyeten makul bir çakra ile temaslıdır. Örneğin, çocuğun duruşu ve aşağı bakan köpek duruşu Kök Çakraya odaklanır. Lotus ve tavşan üzere pozlar taç çakra ile temaslıdır.

7. Kristal şifa seansı sırasında rahat bir ortam yaratın

Çakraları temizlemek ve dengesizlikleri çözmek biraz vakit alabilir. Rahatsız edilmeyeceğinizi bildiğiniz rahatlatıcı bir ortam yaratmak değerlidir.

Çakra şifası için kutsal bir alan yaratmak için birtakım ipuçları:

Telefonunuzu kapatın ve diğer bir odaya koyun. Bir bildirimin sesini duymak odaklanmanızı bozabilir ve kristal şifa seansına devam etmenizi zorlaştırabilir.

Şifa seansınız sırasında kesintiye uğramayacağınızdan emin olun. Konutta öteki beşerler varsa, onlardan sizi sadece acil durumlarda rahatsız etmelerini isteyin.

Rahat olduğunuzdan emin olmak için bir yoga matı yahut yumuşak bir yastık kullanın.

Mumlar yahut çiçekler üzere sakinleştirici şeylerle kendinizi kuşatın. Tütsü, rahatlatıcı bir ortam yaratmaya da yardımcı olabilir.

Dağınıklığı yahut gereksiz objeleri kutsal alandan çıkarın. Yakışıksız olmanın yanı sıra, dağınıklık doğal güç akışlarını etkileyebilir.

Çakra şifası için kullanmadan evvel alanınızı temizleyin. Bunun için yanan ada çayının dumanını kullanabilirsiniz. Odanın etrafına selenit yerleştirmek de temizleyici bir tesire sahip olabilir.

İpucu: Kristal şifaya ayrılmış bir odanın tamamına gereksiniminiz yok. Yalnızca küçük bir alan ayırmak, seanslarınızı daha tesirli hale getirebilir.

Gökler rehberimiz yolumuz ışık olsun.

Instagram 

YouTube

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar külliyen müelliflerinin özgün fikirleridir ve Onedio’nun editöryal siyasetini yansıtmayabilir. ©Onedio


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir