Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 1

Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye’nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım

Hadi Türkiye’nin en karanlık noktası olarak bilinen, gökyüzü gözlemcilerinin ve astrofotoğrafçıların değişilmez kamp alanı Melikler Yaylası’nı tanıyalım…

Melikler Yaylası nerede?

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 3

Isparta Yenişarbademli ilçesi sonlarında Dedegöl Dağı eteklerinde yer alan Melikler Yaylası Kızıldağ Ulusal Parkı hudutları içinde 1700 rakımda yer alır. Dağların, ormanların, ırmakların ve göllerin ortasında mükemmel bir tabiatta kamp imkanı sunan Melikler Yaylası’nın en büyük özelliği ise Türkiye’nin ölçülmüş en karanlık noktası olması.

Peki Türkiye’nin en karanlık noktası olması ne manaya geliyor?

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 5

Yerleşimin az olması, yüksek rakımı, kent ışıklarının kirletmemesi ve olağanüstü bir Samanyolu panoraması sunması nedeniyle geceleri Melikler Yaylası sahiden de çok karanlık. Bu da Melikler Yaylası’ndan geceleri gökyüzünde ne var ne yoksa gözlemlenebilir manasına geliyor. Hatta Jüpiter ve Satürn de dahil dünyadan çıplak gözle görülebilen tüm gezegenler Melikler Yaylası’ndan hem gözlemleniyor hem de fotoğraflanıyor.

Melikler Yaylası’na ne vakit gidilir?

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 7

Melikler Yaylası’na yüksek rakımı ve serin havası nedeniyle yaz aylarında gitmek çok daha mantıklı. ‘Esmiyor’ diye ağladığımız bu günlerde biraz olsun nefes almamızı sağlayacaktır. Üstelik durmadan akan derelerin, harika tabiatının, bitmeyen yeşilliğinin keyfi de en hoş yazın çıkar fikrindeyiz.

Melikler Yaylası’nda kamp yapılıyor mu?

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 9

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere Melikler Yaylası’nda çok hoş panoramalar sunan bir kamp alanı var 😊 Üstelik her vakit oralarda kamp yapan birilerini bulmak mümkün. Yani gökyüzü gözlemcileri, fotoğrafçılar, kamp tutkunları ve tabiat aşıkları bir yerlerde sizi bekliyor.

Melikler Yaylası’na nasıl giderim?

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 11

Yenişarbademli ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Melikler Yaylası’na Yenişarbademli – Aksu karayolu üzerinde “Vali Çeşmesi” Mevkii’nden güney istikametine ayrılan stabilize yoldan 2 kilometre kadar ilerlendiğinde yayla ve kamp alanına ulaşılabilir.

Melikler Yaylası Yıldızlarla Buluşma ve Tabiat Kampı seni bekliyor!

Ulaş Utku Bozdoğan: Her Gün Bir Yeni Bilgi: Türkiye'nin En Karanlık Noktası Melikler Yaylası Tanıyalım 13

Doğayla iç içe her şeyden uzak bir kamp tecrübesi yaşamak, kentin ve işlerin geriliminden uzaklaşmak, zihnini dinlendirmek ve Türkiye’nin en karanlık noktasından bütün Samanyolu’nu izleyip mükemmel gökyüzü fotoğrafları çekmek istiyorsan Melikler Yaylası tabiat dostu turizm acentesi Camption aracılığıyla seni bekliyor.

Hemen tıkla ve Melikler Yaylası Yıldızlarla Buluşma ve Tabiat Kampı’na sen de başvur!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir