Site icon 2023 Burçlar ve Günlük Burç Yorumları | Ulaş Utku Bozdoğan

27-30 yaş Ortası Kilit Süreç: Eyvah Satürn Transitindeyim!

Ulaş Utku Bozdoğan: 27-30 yaş Ortası Kilit Süreç: Eyvah Satürn Transitindeyim! 9

Herkesin gençliği bir duştur, bir cins kimyasal meczupluk diye tanımlar, ünlü Muhteşem Gatsby’nin muharriri Scott Fitzgerald gençliği. 

Müthiş bir tarif. Büyülü bir hayal. Renk olsa üzüm kırmızısı, güneş turuncusu, deniz mavisi olurdu gençlik. 

Sanırım Teoman ‘hormonların en zalim olduğu yıllar’ diyordu birinci gençlik yıllarına anlattığı bir röportajında. Alabildiğine gençlik, alabildiğine hayaller, alabildiğine zalim hormonlar, sınırsızlık, cüret, engin hayaller… Herkesin yapamadığını artık yapma sırası sende. 

İşte 20’li yaşların uçuş uçuş uçuşması böyledir. Ta ki 27 yaşına, vaktin gongu en büyük birinci Satürn transitini vurana kadar.  

Ve sahneye gelen Satürn. Nam-ı öbür Büyük Öğretmen, Vaktin Efendisi Kronos. Astrolojide çocukluktan, gençlikten yetişkinliğe geçiren o ‘zalim’ soğuk görünümlü, kısıtlayan, tahammül hudutlarını zorlayan ve seni büyülü dünyadan birinci başta büyüsüz görünen katı, kuru, soğuk (Satürn’ün doğası) gerçeklik devrine çıkaran o huysuz ihtiyar.

Sevgili Beliz Olgu Ilgın’ın Küs müyüz Tanrım isimli, astrolojide büyük öğretmen Satürn’ü anlatan kitabında dediği üzere, artık Satürn transiti, artık imtihan vakti. 

Kitapta diyor ki tekrar; haritasındaki Satürn’ü çözen tüm haritanın anahtarını ele geçirir. Bu türlü de kıymetli bir gezegen kendisi.

Artık hayallerinin önüne bir tabela konuyor. Taraflar çiziliyor. Her şey olamazsın seçimler yapman gerekiyor.

Kendini tanımaya başlıyorsun. Halbuki hayallerinin de senin de bir hududun varmış. Artık bir Süpermen, bir Harry Potter olamayacağını 13 yaşındaki o -küçük bir Satürn transitidir- öğrenmiştin. Artık birebir anda hem müzikçi hem hekim hem gezgin hem çocuk hem büyük hem dansçı hem aşçı hem prenses hem cerrah hem milyoner hem siyasetçi hem müellif hem astronot olamayacağını öğreniyorsun. Seçim yapman gerekiyor. Evet her seçim bir vazgeçiş ve bunun bir hüznü var ancak seçtiğin şeyi büyütüp geliştirmenin de bir keyfi yok mu? Var evet var, artık Satürn bunu fısıldayacak sana. 

Kötü haber artık büyüyorsun, yeterli haber şayet büyümeyi kabul eder, sonlarını ve sınırsızlığını yeterli tahlil eder, sorumluluk almaya istekli olur, kendini geliştirirsen, hayatından gidenlere ağıt yakmak yerine, hayatına gelecekleri sağlam olarak inşa edersen sonraki 30 yıl işte bu yollardaki koyduğun taşlara basarak pek de hoş, sağlam, inançlı bir hayata yürüyeceksin. 

Astrolojide Satürn 27-30 yaş ortasında tam doğum anındaki haritandaki Satürn burcuna ve derecesine gelir. İşte bu, birinci büyük Satürn sınavındır. 2.5 yıl sürer. Kolay gelsin. Kopya çekemediğin, buçuktan geçemediğin, kaytaramadığın, içinde o dertsiz günlerin az da olsun bittiğine dair bir huzursuzluğun olduğu vakitler. Lakin müjde, artık işte artık geleceğini oluşturuyorsun. Sağlam adımlar atarsan hayat da sana sağlam adımlar atacak. Kaçma, kaytarma, âlâ bak ayaklarına… Nereye gideceksin? Hangi tabelayı izleyeceksin? Kim olacaksın? Seçtiğin yolda kan ter gözyaşı akıtarak yürümeye ve kendi sorumluluğunu almaya hazır mısın?  O vakit mükafatın de gelecek Satürn daraltır daraltır fakat içindeki cevheri de ortaya çıkarır. Klişe tabiriyle “elinden geleninin en uygununu yapma zamanı”. 

Okulları bitirme, hayat arkadaşınla hayatını birleştirme, tahminen anne tahminen baba olma, mesleğin için eğitimi tamamlama, terfi etme, bazen de sevgilinden ayrılma, bir düşüş yaşama, gerçekçi gayeler koyma, onlar için kaytarmadan çalışma ter dökme vakti. Sağlam değildiyse o münasebet, Satürn test eder. Teknede delik varsa büyük sulara açılamayacaksın, ilerde başına daha zoru gelmesin diye, baştan gemiyi karaya oturtur ki, bir bak ne eksik ne fazla. Sağlamlaştır.

Flört hoştu lakin evlendiysen, o büyük Satürn dönüşünde bütçeni hesaplayacaksın, her gün o mesken toplanacak, tahminen fazla mesaiye kalacaksın, kendini daha yükseltmek için tahminen eğitim alacaksın, her gün arkadaşlarınla vur patlasın çal oynasın gezemeyeceksin.

Hayatta bir vaktin var olduğunun birinci anladığın, birinci tak ettiği vakit bu vakit.  Ah büyüyorsun! Zira o Kronos, vaktin efendisi. 

Şimdi hayat bahçene hoş fideler ekme vakti de tıpkı vakitte. Gül ekersen gülistanı da yaşayacağını bil. Bahçene bakmazsan her yanı çalı kaplar. 

Yontma dönemindesin, böylelikle form alacaksın. Tahminen kimi alakalar bitecek, birtakım kopuşlar yaşanacak, kimi hayaller feda edilecek kimi yollar ayrılacaktır. Her biten şey biraz acıtır, bitecek olan, sağlam değil idiyse Satürn onu yıkacaktır. Satürn ağzında çürük dişle yemek yedirmez sana, dişçiye git, dişine baktır der. O çürük diş zaten güzelleşmeyecek.

 Çünkü Satürn astrolojide Oğlak ve Kova burcunu yönetir, Terazi burcunda yücelir. Oğlak, kök temel, iskelet ve dişler de demektir. Binanın temeli, Kova akıl, mantık, ileri görüşlülük, Terazi ise istikrar. İstikrarsızsa bir şeyler yıkacaktır. İstikrarlıysa daha da sağlamlaştıracaktır Satürn, bu da onun ödüldür gerine yaslanabilirsin. Sen sen ol, yeterli çalış bu devirde, ‘ne ekersen onu biçersin’ kelamı Satürn’e aittir. 

Yüzük olmayı dileyen taş, ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır, der Mevlana. 

Taş olarak kalmayı dileseydi, tahminen dikkat çekmeden, lakin ezilmeden, yontulmadan o denli var olup gidecekti. Lakin yüzük olmayı diledi. İşte gökyüzünün yüzük olmayı dileyen taşlardan sorumlu üstadı Satürn.  Demiştik ya; kendisi yontma, düzeltme, test etme, daraltma, dayanıklılığı ölçme, hayatın bütün efor testlerinden sorumlu gezegeni. ‘Seni öldürmeyen güçlendirir’ kelamını bedene getirir. İvedisi olmadığından yavaş çalışır, yaşlı bir gezgendir. 

Satürn yaşlı bir gezegendir, ağır işleri vardır, lakin büyümenin de tadı vardır, bu tat içindeki çocuğu kaybetmek değildir, o daima orada olacak yalnızca topunun bedelini bilmeyen, onu hor kullanan çocuğa topunu kaybettirir ve böylece çocuk bir dahaki sefere topunu çivili alanlara sürmemeyi öğrenir. Dedik ya kendisi öğretmen. O top havadan gelmedi, parayla alındı, onun da bedelini bil, çünkü ne de olsa para da ağaçtan toplanmıyor. Hani derler ya vakit nakittir, işte o denli. Vakitten sorumlu Satürn nakit kanalıyla vaktin kıymetini anlamanı ister. Asıl zenginlik vakittir, bunu anla diye yapar bunu. Boşa harcanacak vakitlere tahammül yoktur. 

Satürn ömür okulunun teneffüs değil ders vaktidir, imtihana çalış der, bu defa kopya çekemeyeceksin. Çalışırsan seni doruklara çıkarım. Sana memnun ve sağlam gelecek veririm. Tepelere çıkacağın bir meslek mesela. Huzur bulduğun bir yuva. İnançlı bir meslek.  Bağlılık ve sadakati ödüllendirir sonra. Zıpçıktılığı ise döver, tabiatı bu. 

Sevdiğin şeyler için ter dök, sana kat kat bu eforun karşılığını vereceğim. 

Demiştim ya Oğlak burcu, oğlaklar, keçiler daima dar yollardan geçer lakin daima zirvelerdedir ve unutma yükseklerde daha lezzetli otlar bulunur. 

Unutmadan Satürn 7 yıllık döngülerle ilerler. Her 7 yılda bir haritana açılar yapar, o açılarda yeni dersler verir. Hatırla, okula da genel olarak 7 yaşında başlarsın. İkinci Satürn ergenlik sancıları. İşte bu türlü 7 yıl filan. Hani evlilikte 7. Yıl kıymetli derler ya, evlilik de birinci Satürn sınavıyla deneniyordu.  

İyi haber şu ki Satürn derslerini kucaklayanları sever, sorumluluğu alanı hep ödüllendirir. 

Ağustos böceği ve Karınca bir Satürn masalıdır. Kaplumbağa ile tavşan da o denli. Masallar Satürn amcanın ne demek istediğini pek hoş özetler.

Büyük döngünü kucakla, imtihan bitince özgür olacak ve daha hoş yerlere varacaksın. 

Unutma, Goethe’nin dediği üzere:

“Her şey kolay olamadan evvel zordur.”

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar külliyen muharrirlerinin özgün fikirleridir ve Onedio’nun editöryal siyasetini yansıtmayabilir. ©Onedio

Exit mobile version